Menyknapp
test

Vill du studera till skräddare eller solenergiprojektör?

Uddevalla Yrkeshögskola har fått glädjande besked från Myndigheten för Yrkeshögskolan. Vår populära utbildning till Skräddare har fått beviljat fyra nya starter och vi kommer med start i höst även erbjuda en utbildning till Solenergiprojektör! Även Laborant-utbildningen har blivit beviljad att få fortsätta bedrivas här i Uddevalla.

Alla yrkeshögskoleutbildningar är framtagna i tätt samarbete med arbetslivet och baseras på den efterfrågan som finns i olika branscher. Minst en fjärdedel av utbildningstiden är arbetsplatsförlagt lärande (LIA). Då får de studerande möjlighet att komma ut och omsätta sina teoretiska kunskaper på en arbetsplats.

I höst kan du välja mellan tio olika utbildningar på Uddevalla Yrkeshögskola:

  • Skräddare, 3 år
  • Stödpedagog inriktning funktionsnedsättning, 1 år
  • Backend-utvecklare, 2 år
  • Solenergiprojektör, 2 år.
  • Marin Serviceingenjör, 2 år
  • Digital store manager, 1,5 år
  • E-commerce Product manager, 2 år
  • Bygglovshandläggare, 2 år
  • Laborant, 2 år
  • Operativ digital kommunikatör, 1,5 år

Ansökan är öppen 1 februari till 17 april.

Läs mer om utbildningarna och ansök under utbildningar och kurser